Volga Bulmuş Zareie

Position: Prof. Dr.
Phone: +90 (232) 750
Ofis: Mühendislik Fakültesi E Blok, Biyomühendislik K1-33
Lab Website: bulmusgroup.iyte.edu.tr

Araştırma Konuları:

-Nanotıp

-Polimer Terapötikleri

-İlaç/ Gen Salım Sistemleri: Hedeflenmiş sistemler, hücre içi ilaç salımı, gen susturma

-Polimer Kimyası

-Fonksiyonel Polimerler

-İlaç Salımı ve Biyosensörler için Polimer-İnorganik Arayüzey Mühendisliği

Özgeçmiş:

Prof. Dr. Volga Bulmuş, lisans ve lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. 1993 yılında Kimya Mühendisliği lisansını, 2000 yılında ise Prof. Dr. Erhan Pişkin’in danışmanlığında, “çözünür faz peptit sentezi için sıcaklık duyarlı polimerleri kullanan yeni bir yöntemin geliştirilmesi” üstüne yaptığı tez çalışması ile Biyomühendislik doktorasını tamamlamıştır.

2001 ve 2003 yılları arasında Washington Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nde Prof. Allan S. Hoffman ve Prof. Patrick Stayton’ın ortak araştırma grubunda doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Hoffman-Stayton grubundaki çalışmaları sırasında antisense oligonükleotidlerin hücre içine taşınımı için pH duyarlı membran bozucu polimerlerin geliştirilmesini hedefleyen projelerde yer aldı.

2004 yılında New South Wales Üniversitesi (Sidney, Avusturalya) Rektörlüğü’nün verdiği prestijli bir burs ile İleri Makromoleküler Tasarım Araştırma Merkezi’ne katıldı. Bu merkezde Prof. Thomas P. Davis ile işbirliği içinde tersinir eklenme parçalanma zincir transfer (RAFT) polimerizasyonu tekniğini, biyokonjugasyon ve ilaç salım uygulamalarına yönelik iyi-tanımlanmış polimerler üretmek için kullanarak literatürde ilkler arasında yer aldı. 2008 yılında New South Wales Üniversitesi Biyoteknoloji ve Biyomoleküler Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve nanotıp uygulamaları için iyi-tanımlanmış polimer esaslı potansiyel nanoterapötikler üstüne çalışan bir araştırma laboratuvarı kurdu.

Prof. Dr. Bulmuş, 2010 yılında Türkiye’ye dönerek İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği Bölümü’ne katıldı. 2013 yılında Kimya Mühendisliği Bölümü’nde, 2015 yılında ise Biyomühendislik Bölümü’nde Profesörlük kadrolarına yükseltildi. Prof. Dr. Volga Bulmuş, İYTE Biyomühendislik Bölümü’nde kurucu bölüm başkanı olarak 2014 yılında vekaleten, 2015 yılından itibaren ise asaleten görev aldı. Ayrıca 2011-2016 yılları arasında İYTE Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Volga Bulmuş’un araştırma grubu, antikanser kemoterapi ve gen susturma tedavileri odaklı nanotıp uygulamalarından biyosaflaştırmaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan biyoteknoloji ve biyomedikal uygulamalar için ileri polimerik sistemler geliştirme üstüne çalışmaktadır. Bulmuş Araştırma Grubu, kontrol edilebilebilir molekül ağırlıklarına ve dar boy dağılımına sahip, istenilen fonksiyonel uç gruplu ve moleküler mimaride, iyi tanımlanmış polimerler sentezlemek için genel olarak RAFT polimerizasyonu tekniğini kullanmaktadır. Prof. Dr. Bulmuş ve çalışma arkadaşları, yaptıkları araştırmalarda, özellikle ilaç ve genlerin vücut içinde hedeflenen bölgeye taşınmasını sağlayan pH duyarlı, biyosentetik hibrit çözünür polimerler veya miseller, nanojeller ve organik/inorganik nanopartiküller gibi polimer esaslı sistemler geliştirmekte ve bu sistemlerin biyolojik olarak işlevselliğini değerlendirmektedirler. Ayrıca, potansiyel biyosaflaştırmalar, hastalık tedavisi ve nanotıp uygulamaları için biyomolekül (protein/RNA) – polimer konjugatları geliştirmek; inorganik yüzeylerin akıllı polimerler ve biyokonjugatları ile işlevsel hale getirilerek yenilikçi biyosensör çipleri üretilmek de Grubun aktif çalışma alanları içindedir.

Prof. Bulmuş ve çalışma arkadaşları 75’in üzerinde bilimsel çalışma yayınlamış, 4000’in üzerinde atıf almış ve çok sayıda uluslararası bilimsel çalıştay ve konferanslara bildiriler ile katkı vermişlerdir.

Araştırma Alanları:

-Nanotıp

-İlaç Salımı

-Makromoleküler Mühendislik

-Biyomalzeme

-Diagnostikler

Seçilmiş Yayınlar:

Uz, M.; Bulmus, V.; Altınkaya, S.A., Effect of PEG Grafting Density and Hydrodynamic Volume on Gold Nanoparticle-Cell Interactions: An Investigation on Cell Cycle, Apoptosis, and DNA Damage, Langmuir, 32 (23), 5997-6009, 2016.

Kurtulus, I.; Yilmaz, G.; Ucuncu, M.; Emrullahoglu, M.; Becer, R.; Bulmus, V.*, A new proton sponge polymer synthesized by RAFT polymerization for intracellular delivery of biotherapeutics, Polymer Chemistry, 5, 1593-1604, 2014. (BACK COVER PAGE ARTICLE)

Sevimli, S.; Inci, F.; Zareie, H.; Bulmus, V.*, Well-Defined Cholesterol Polymers with pH-Controlled Membrane Switching Activity, Biomacromolecules, 13 (10), 3064-3075, 2012.

Boyer, C., Bulmus, V., Davis, T.P., Ladmiral, V., Liu, J., Perrier, S., Bioapplications of RAFT polymers, Chemical Reviews, 109 (11), 5402-5436, 2009.

Jia, Z., Wong, L-J., Davis, T.P., Bulmus V.*, One-Pot Conversion of HPMA Copolymers to Acid- and Reductant-Sensitive Crosslinked Micelles via RAFT Polymerization, Biomacromolecules, 9 (11), 3106-3113, 2008.

Heredia, K. L., Nguyen, T. H., Chang, C-W., Bulmus, V.*, Davis, T. P., and Maynard H.D., Reversible siRNA-Polymer Conjugates by RAFT Polymerization, Chemical Communications, 28, 3245-3247, 2008. (COVER PAGE ARTICLE AND HOT ARTICLE)

Chan, Y., Wong, T., Byrne, F., Kavallaris, M., Bulmus, V.*, Acid-Labile Core Cross-linked Micelles for pH-Triggered Release of Antitumor Drugs, Biomacromolecules, 9 (7), 1826-1836, 2008.

Zareie, H.M., Boyer, C., Bulmus, V.*, Nateghi, E., Davis, T.P., Temperature-responsive self-assembled monolayers of oligo(ethylene glycol): Control of biomolecular recognition, ACS Nano, 2 (4), 757-765 2008.

Boyer, C., Bulmus, V.*, Liu, J., Davis, T.P., Stenzel, M.H., Barner-Kowollik C., Well-Defined Protein-Polymer Conjugates via RAFT Polymerization, Journal of The American Chemical Society, 129, 7145-7154, 2007.

Liu, J., Bulmus, V.*, Herlambang, D., Barner-Kowollik, C., Stenzel, M.H., Davis, T.P., In-Situ Formation of Protein-Polymer Conjugates via Reversible Addition Fragmentation Chain Transfer Polymerization, Angewandte Chemie International Edition, 46, 3099-3103, 2007.