Hüseyin Cumhur Tekin

Position: Doç. Dr.
Ofis: Mühendislik Fakültesi E Blok, Biyomühendislik K1-36
Lab Website: lbms.iyte.edu.tr

Araştırma Konuları:

-Biyomedikal teknolojiler

-Mikro/nanoteknoloji

-Çip üstü laboratuvar

-Mikroakışkanlar

-Hasta başı testleri

-Teletıp

Özgeçmiş:

2005 yılında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 2007’de Ecole polytechnique federale de Lausanne (EPFL) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde tamamladı. 2012 yılında EPFL’den mikroelektronik ve mikrosistemler alanında doktorasını aldı. Doktorasını almasının ardından, önce EPFL’de, daha sonra sırasıyla Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yaptı. 2016 yılının Ocak ayından itibaren İYTE Biyomühendislik Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Araştırma:

Tekin laboratuvarı mikro/nanoteknolojileri kullanarak, mühendislik, tıp, fizik, kimya, biyoloji ve malzeme bilimleri gibi farklı disiplinlerden unsurları birleştirmek suretiyle biyomedikal problemler için yenilikçi çözümler sunmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Laboratuvar, hasta başı testlerde kullanıma yönelik kolay kullanımlı, düşük maliyetli ve enerji tasarruflu biyomedikal cihazlar geliştirmek amacıyla, çip üstü laboratuvar teknolojileri üzerine çalışmalara odaklanmaktadır. Grup ayrıca klinik bakım ve uzaktan hasta izleme amacıyla teletıp uygulamaları ile biyomedikal cihazları sağlık sistemine bağlayan mobil sağlık teknolojileri geliştirmektedir.

Araştırma Alanları:

-Biyomedikal teknolojiler

-Hücresel ve Moleküler Biyomühendislik

Seçilmiş Yayınlar:

Tekin HC*, Durmus ND*, Guven S, Sridhar K, Yildiz AA, Calibasi G, Ghiran I, Davis RW, Steinmetz LM, Demirci U. Magnetic levitation of single cells. Proceeding of National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS) 2015; 112: E3661-E3668

Tekin HC, Cornaglia M, Gijs MAM. Attomolar protein detection using a magnetic bead surface coverage assay. Lab on a Chip 2013; 13:1053-9.

Sobieranski AC, Inci F, Tekin HC, Yuksekkaya M, Comunello E, Cobra D, von Wangenheim A, Demirci U. Portable Lensless Wide-field Microscopy Imaging for Health-Care Applications using Digital In-line Holography with Single and Multi-Frame Pixel Super-Resolution. Light: Science & Applications 2015; 4(10), e346.